Wzrok to jeden ze zmysłów, których bardzo potrzebujemy do codziennego funkcjonowania. O oczy trzeba dbać i badać je niezależnie od wieku. Gdy dzieje się z nimi coś niedobrego, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Do najczęstszych przyczyn pojawiających się zaburzeń widzenia należą nieskorygowane wady wzroku. Nie wolno ich ignorować, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do wystąpienia powikłań. Najprostszym narzędziem służącym do wyrównywania refrakcyjnych wad oka są okulary. Dużą popularnością wśród konsumentów cieszą się także soczewki kontaktowe. Jeśli chcesz kupić soczewki, ale nigdy nie miałeś z nimi do czynienia, zapewne nurtuje cię wiele kwestii z nimi związanych. Dziś przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań często pojawiających się w kontekście noszenia szkieł kontaktowych. Zachęcamy do lektury!

Jakie wady wzroku można korygować soczewkami?

Przy pomocy soczewek można skorygować różne wady wzroku. Do korekcji podstawowych zaburzeń refrakcji (krótko- i nadwzroczności) przeznaczone są modele sferyczne (dla krótkowidzów – plusy, dla dalekowidzów – minusy). Ich kształt został oparty na wycinku kuli (sferze), a moc optyczna skoncentrowana jest w centrum. Do korekcji astygmatyzmu służą soczewki toryczne, które mają kształt przeciętego wzdłuż obwarzanka. Z kolei do korygowania zaburzeń widzenia spowodowanych prezbiopią (starczowzrocznością) dedykowane są szkła progresywne, które pozwalają dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka.

Co oznacza BC i DIA w soczewkach kontaktowych?

Oprócz parametrów wady wzroku soczewki posiadają też parametry budowy i kształtu. Tymi najważniejszymi, bez których nie da się dobrać szkieł, są:

  • BC soczewek – promień krzywizny bazowej podawany w milimetrach; im większy, tym powierzchnia soczewki jest bardziej płaska,

  • DIA soczewek – skrót stosowany do oznaczenia średnicy, czyli po prostu wielkości soczewki, podawany w milimetrach; średnica powinna być na tyle duża, by soczewka przykrywała całą rogówkę.

Bez parametrów decydujących o geometrii szkieł kontaktowych nie jesteś w stanie dokonać właściwego zakupu. Oznaczenia BC i DIA występują na każdym opakowaniu soczewek. Pamiętaj, że kupując szkła musisz wybrać produkt o takich parametrach, jakie zalecił ci specjalista po badaniu wzroku. Tylko takie soczewki będą leżeć na oczach idealnie. W doborze pomocy optycznych (soczewek, ale też np. okularów) specjalizują się optometryści. Nie próbuj dobierać soczewek sam, bo może to spowodować pogorszenie wzroku.

Jak często powinno się zmieniać soczewki?

To, jak często należy zmieniać soczewki, zależy od ich rodzaju. W przypadku soczewek jednodniowych, czyli takich przeznaczonych do użytku jednorazowego (http://www.swiatsoczewek.com/soczewki-jednodniowe), należy wymieniać je codziennie. Pod koniec dnia wyrzucamy zużytą parę do śmieci, a następnego zakładamy nowe, wyjęte prosto ze sterylnego opakowania. Jeśli zdecydujemy się stosować soczewki wielokrotnego użytku, powinnyśmy zawsze nosić je oraz zmieniać według zaleceń producenta. Jeśli zatem wybraliśmy wersję miesięczną, musimy wymienić je po 30 dniach, jeśli dwutygodniową – po 14 dniach itd. Jeśli chodzi o takie szkła bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja i czyszczenie.

Czy kolorowe soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Nie można zapomnieć o tym, że choć głównym przeznaczeniem soczewek jest korekcja wzroku, niektóre warianty pozwalają także na zmianę wizerunku, łącznie ze zmianą koloru oczu. Kolorowe soczewki dostępne są w ogromnej ilości kolorów i wzorów. Wśród nich wyróżniamy takie, które całkowicie modyfikują kolor tęczówki (np. Freshlook Colors), jak i te podkreślające jej naturalną barwę i wydobywające głębię spojrzenia (np. Freshlook Dimension). Kolorowe szkła kontaktowe gwarantują naprawdę spektakularny efekt i z pewnością wyróżnią cię w tłumie. Niemniej wokół ich noszenia narosło wiele mitów i nieporozumień. Niektórzy uważają, że zakładanie takich szkieł jest niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Prawda jest jednak taka, że jeśli soczewki będą pochodzić z zaufanego źródła i będziemy stosować je zgodnie ze wskazówkami producenta, nie ma powodów do jakichkolwiek obaw. Kolorowe soczewki są produkowane z najbardziej nowoczesnych materiałów o wysokim uwodnieniu i tlenoprzepuszczalności, dzięki czemu są miękkie, delikatne i łatwo dostosowują się do gałki ocznej. Soczewki kolorowe pozwalają zmienić wygląd oczu w sposób naturalny. Możesz je nosić praktycznie w każdej sytuacji – codziennie i od święta.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać