W tym pięknym kraju zwierzęta są u siebie, tak jak u zarania dziejów. Otacza nas Big Five, czyli "wielka piątka" najgroźniejszych zwierząt Afryki - lew, lampart i nosorożec, a także bawół, słoń. Oferujemy kilka praktycznych informacji. Podajemy ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, języka i innych ważnych danych.

Tanzania - wizy i przepisy wjazdowe

Wizę pobytową można również uzyskać w placówkach dyplomatycznych lub konsularnych Tanzanii. Polacy podlegają jurysdykcji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie.
Można je również uzyskać na głównych przejściach granicznych (m.in. w Dar es Salaam czy Kilimanjaro). Wizy turystyczne i tranzytowe dla mieszkańców kosztują 50 USD lub 50 EUR. Wiza biznesowa kosztuje 50 USD lub 50 EUR. Mogą być również wymagane dwa zdjęcia paszportowe. Paszport musi być ważny przez co najwyżej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu z Tanzanii. Należy przedstawić bilet powrotny lub wykazać, że posiada się wystarczające środki na jego zakup. Kwota za dzień nie jest określona. Kwoty te muszą być uwzględnione we wniosku wizowym. Do kontroli należy zachować dowód wniesienia opłaty wizowej. W przypadku podróżujących samolotem tranzytem wiza nie jest wymagana, o ile nie zamierzają opuszczać strefy tranzytowej i posiadają wszystkie dokumenty niezbędne do wjazdu do kraju. Tanzania
Jest to państwo federalne obejmujące cały kontynent. Dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia) oraz autonomiczny Zanzibar, (wyspy Pemba & Unguja). Wiza jest ważna we wszystkich częściach kraju. Cudzoziemcy podlegają jednak lokalnej kontroli paszportowej (bez opłat wizowych), a także kontroli celnej przy wjeździe i wyjeździe z wysp Zanzibaru.

Przepisy celne w Tanzanii

Nie ma ograniczeń w przywozie waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Kwity wymiany nie są wymagane przy wyjeździe z kraju. Nie można wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. W przypadku broni i trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zakazany jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej i skór dzikich zwierząt. Karnet wydany przez autoryzowany automobilklub może pozwolić na czasowy przywóz samochodu. Do karnetu musi być dołączone pozwolenie, które opiera się na kaucji pieniężnej (depozyt gotówkowy) równej kwocie cła importowego i podatku od sprzedaży. Depozyt jest zwracany przy wywozie samochodu. Cło tranzytowe pobierane jest za samochody, które podróżują przez terytorium Tanzanii do krajów sąsiednich. Tranzyt przez Tanzanię wymaga specjalnego zezwolenia (A Road Customs Transit document - RCTD).

Przepisy prawne w Tanzanii

Handel i posiadanie narkotyków są karalne.

Meldunek

Jedynie hotele wymagają rejestracji. Adres miejsca zamieszkania musi być podany w kwestionariuszu wizowym.

Ubezpieczenie w Tanzanii

Zagraniczne polisy ubezpieczeniowe samochodowe lub zdrowotne nie są akceptowane. Szpitale wymagają, aby pacjent lub jego rodzina byli objęci ubezpieczeniem. Zdecydowanie zaleca się zakup polisy, aby otrzymać zwrot kosztów leczenia i ewentualnej opieki medycznej w podróży powrotnej. Turyści podróżujący samochodem muszą wykupić lokalne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zaleca się również zakup ubezpieczenia AC.

Tanzania

Szczepienia i opieka zdrowotna w Tanzanii

Zaleca się szczepienie przeciwko żółtej febrze. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, AIDS (według szacunków ok. 7% Tanzańczyków jest zarażonych wirusem HIV), ogniska cholery (w wielu rejonach kraju), endemiczna dżuma (w atrakcyjnych turystycznie górach Usambara - w okolicach miejscowości Lushoto), skażenie bakteryjne wody (ameby, pałeczki duru brzusznego). Zalecane jest gotowanie wody do wszystkich celów, w tym do mycia zębów. Można kupić wodę butelkowaną. Należy kupować tylko napoje butelkowane lub w puszkach. Unikać soków sprzedawanych w kiepskich restauracjach i u ulicznych sprzedawców. Należy również unikać jedzenia surowych warzyw i niemytych owoców. Zdecydowanie zaleca się podjęcie środków zapobiegawczych przeciwmalarycznych przed, w trakcie i po powrocie. Zaleca się stosowanie środków odstraszających komary, spanie pod moskitierą i unikanie otwartych przestrzeni po zmroku.

Szpitale prywatne i misyjne oferują lepszą opiekę medyczną niż szpitale państwowe. Nie ma izb przyjęć. W nagłych przypadkach w odległych rejonach można wezwać z Nairobi (Kenia) bardzo drogie pogotowie lotnicze. Pacjenci, którzy wymagają skomplikowanej, pilnej operacji, są wysyłani do RPA lub Europy na swój koszt. Ceny za standardowe wizyty lekarskie i dniówki w szpitalu mogą się różnić. Za poważne operacje obcokrajowcy płacą więcej w krajowym systemie opieki zdrowotnej. Jeden dzień w szpitalu w Dar es Salaam kosztuje 30 USD. Obejmuje to wszystkie badania, zabiegi i wyżywienie. 20 USD za rutynowe badania. Za badania specjalistyczne trzeba zapłacić od 50 do 200 USD. Od 200 do 2 000 USD potrzeba na poważną operację. W przypadku drobnych zabiegów chirurgicznych wymagane jest 50 USD. 20 USD za poradę lekarską. 20 USD za badania lekarskie. 20 USD za poradę lekarską. 20 USD za konsultacje medyczne. 20 USD za badania rutynowe. 20 USD za usługi specjalistyczne. Jakość usług medycznych na prowincji jest niższa niż w mieście.

Tanzania - informacje dla kierowców

Obowiązkowo należy prowadzić samochód lewostronny. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne i może być używane przez cudzoziemca przez trzy miesiące. Po tym czasie wymagane jest tanzańskie prawo jazdy. To prawo jazdy może być używane tylko przez 3 miesiące. TRA może wymagać poświadczenia (legalizacji), krajowego prawa jazdy.

Podróżowanie w obrębie kraju

Z wyjątkiem stref wojskowych, nie ma żadnych ograniczeń. Za każde 24 godziny wstępu do parków narodowych opłaty wynoszą od 30 do 80 USD. Ze względów bezpieczeństwa mogą być stosowane doraźne ograniczenia, np. w rejonach przy granicy z Rwandą lub Burundi, gdzie jest dużo broni i uchodźców z tych krajów, a także w rejonach, gdzie wydobywa się złoto i kamienie szlachetne. Wypadki drogowe są w Tanzanii bardzo częste z powodu brawurowej jazdy (zwłaszcza kierowców autobusów), jazdy pod wpływem alkoholu oraz złego stanu technicznego i przeładowania pojazdów.

Tanzania - Bezpieczeństwo

Stan bezpieczeństwa w Tanzanii pogarsza się z roku na rok, szczególnie w Dar es Salaam i regionie Kilimandżaro, Arushy oraz w zachodniej części w pobliżu granicy z Zambią i Rwandą. Drastyczne napady z bronią w ręku są powszechne w ośrodkach miejskich (w tym w zamożnych dzielnicach), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza w Serengeti) oraz na głównych drogach. Dobrym pomysłem jest posiadanie telefonu komórkowego i numerów alarmowych. Dobrze jest przechowywać paszport w bezpiecznym miejscu w hotelu i zabrać ze sobą jego kserokopię. Turyści podróżujący koleją TAZARA, która łączy Dar es Salaam z Zambią, często padają ofiarą kradzieży. Nie przyjmuj poczęstunku od innych pasażerów (może dojść do celowego zatrucia) ani nie korzystaj z nieproszonych ofert. Spacerowicze na niestrzeżonych plażach mogą zostać okradzeni, zwłaszcza w nocy. Nie należy puszczać w obieg swojego bagażu. Niebezpieczne jest przewożenie dużych ilości gotówki, zwłaszcza w Arushy. Należy korzystać tylko z zarejestrowanych taksówek, które są oznaczone.

Ze względu na niedawną aktywność wulkaniczną (sejsmiczną) należy zachować ostrożność będąc w rejonie Ngorongoro, w okolicach wulkanu Oldonoyo Lengai.

Tanzania bezpieczeństwo - Dowiedz się więcej na https://tanzaniaadvisor.com/bezpieczenstwo-demo/

Religia i zwyczaje w Tanzanii

Od turystów oczekuje się poszanowania lokalnej kultury na obszarach zamieszkałych przez muzułmanów, szczególnie wzdłuż wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, takich jak Zanzibar czy Mafia. Turyści mogą być narażeni na nieszczęście nosząc na plaży szorty, minispódniczki i przezroczyste ubrania. Miejscowi mogą być również wrogo nastawieni do pomysłu filmowania lub fotografowania przez turystów. Podczas Ramadanu muzułmanie poszczą. Turyści nie mogą jeść ani pić w miejscach publicznych. W czasie Ramadanu, który przypada na wrzesień 2008 roku, główne miasto Zanzibaru, Stone Town, będzie zamykało swoje restauracje w ciągu dnia.

Przydatne informacje

  • Dolary amerykańskie, euro i inne waluty wymienialne są łatwo wymienialne na szylingi tanzańskie w legalnych kantorach i bankach. Z kantorów ulicznych należy korzystać z ostrożnością. Niektóre kantory wymieniają czeki podróżne. Bankomaty są rzadkie i ograniczone w większych miastach. Kartą można płacić w wielu restauracjach, biurach turystycznych, sklepach z pamiątkami i hotelach (20% prowizji).
  • Wymiana banknotów dolarowych starego typu (sprzed 2000 roku) może być trudna.
  • Język angielski nie jest powszechnie używany w Tanzanii, z wyjątkiem Zanzibaru i większych miast.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać