Bez względu na to, czy nazywamy je pisakami, mazakami, czy też markerami, nie ulega wątpliwości, że każdy z nas przynajmniej od czasu do czasu ma z nimi kontakt. Nikt nie jest też zaskoczony, że choć są to artykuły piśmiennicze bardzo do siebie podobne, możemy mówić o sporych różnicach w ich zastosowaniu. Podczas, gdy od jednych oczekujemy, że pozostawia trwały ślad, w przypadku innych mamy nadzieję, że ślad ten będzie można łatwo usunąć. Czas więc przyjrzeć się im bliżej i dowiedzieć się choćby, czym jest pisak szkolny, a czym marker permanentny.

Z kart historii

Historia pisaka jest zaskakująco krótka. Przyjmuje się, że narodził się on w roku 1962, jest więc rozwiązaniem młodszym choćby od komputera. Za jego powstanie odpowiada dwóch japońskich producentów zajmujących się do tego czasu oferowaniem przyborów dla artystów. Późniejsi twórcy pisaków intensywnie zastanawiali się nad tym, jak ułatwić rysownikom nanoszenie różnych barw czy to na płótno, czy na papier. Wiele wskazuje na to, że źródłem inspiracji były dla nich pędzle, których w Azji Wschodniej używa się do dziś do nauki kaligrafii. Pierwsze pisaki charakteryzowały się bambusowymi końcówkami, szybko okazało się jednak, że materiały syntetyczne są trwalsze, a tym samym to właśnie one zaczęły być używane w masowej produkcji.

Jak to działa?

Aby zrozumieć fenomen pisaków, warto zainteresować się przede wszystkim tym, na czym polega ich działanie. Okazuje się, że zasada działania tego artykułu piśmienniczego wcale nie należy do skomplikowanych. Marker pisze, bo stopniowo dochodzi do uwalniania tuszu z rdzenia, który został nim wcześniej nasączony. Tusz po uwolnieniu trafia do rysika, potem zaś farba jest oddawana podłożu, na którym właśnie pracujemy. Mówienie o podłożu, a nie o papierze nie jest wcale przypadkowe. Marker permanentny może być przecież znakomitym wsparciem dla majsterkowiczów, a niektóre rodzaje pisaków znakomicie sprawdzają się nie tylko na papierze, ale również na płótnie oraz szkle. 

Co z tymi nazwami?

Jak już wspomniano, mówiąc o pisakach, mazakach i markerach często nie mamy wcale na myśli tych samych rozwiązań. Co do zasady, o nazewnictwie w języku polskim przesądza szerokość końcówki piszącej. Jeśli więc jest ona mniejsza niż 4 milimetry, mówimy o pisakach, gdy zaś ma więcej niż 4 milimetry, mamy do czynienia z markerami. Kupujący i sprzedawcy często sprzedają jednak również mazaki i flamastry, przed dokonaniem zakupu dobrze jest więc upewnić się, że każda ze stron transakcji ma na myśli ten sam artykuł piśmienniczy.

Marker permanentny, czyli jaki?

Wśród wielu typów pisaków markery permanentne wysuwają się na pierwszy plan przede wszystkim dlatego, że nie są zamawiane jedynie przez uczniów i plastyków. W sprzedaży dostępne są w wielu postaciach, możemy więc kupić zarówno te ze stożkowymi, jak i ze ściętymi końcówkami piszącymi. Tym, co budzi szczególne uznanie kupujących, jest przede wszystkim trwałość tuszu zastosowanego w takim rozwiązaniu. Bez trudności można więc pisać nim choćby po plastiku i po drewnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać