Domy dziecka to placówki, które znajdują się niemal w każdym mieście czy miasteczku. Często zastanawiamy się, skąd miejsca te mają pieniądze na finansowane swoich bieżących działań – odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Kto finansuje domy dziecka?
Domy dziecka to z zasady placówki państwowe, realizujące obowiązek opiekuńczo-wychowawczy w stosunku dzieci, które straciły rodziców, lub których opiekunowie nie mogą w obecnym momencie sprawować opieki nad małoletnim. Domy dziecka przyporządkowane są konkretnemu powiatowi, który może także zlecić realizację zadania opiekuńczego organizacji pozarządowej lub innej instytucji. Zdarza się, że domy dziecka zakładane są przez osoby prywatne, jednak muszą one w takim przypadku zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – on skontaktuje taką osobę z właściwymi władzami. Warunkiem jest posiadanie lokalu, którego metraż pozwoli na przyjęcie od 4 do 8 dzieci.
Domy dziecka otrzymują pieniądze od władz powiatu. Dotyczy to także wszystkich placówek zastępczych. Ile pieniędzy otrzymuje rodzina zastępcza sprawdza Rodzinarodzinie.pl, gdzie dowiesz się także, jakie są zasady finansowania. W przypadku domów dziecka, jak i rodziny zastępczej, kwota otrzymana od powiatu jest proporcjonalna do liczby dni, w których dziecko mieszkało w danym miejscu.
Czy podopieczni domów dziecka dostają pieniądze?
W domach dziecka i innych placówkach wychowawczo-opiekuńczych, małoletni powinni dostawać kieszonkowe. Obecne przepisy stanowią tym, że otrzymuje je każde dziecko powyżej 5 roku życia. Kwota ta nie może być miesięcznie niższa niż 10 złotych, i maksymalnie może wynosić 80 złotych. Pieniądze, które dostaję podopieczni domów dziecka również finansowane są z powiatu, jednak na skutek inicjatywy poszczególnych kierowników placówek, może się zdarzyć, że pieniędzy będzie trochę więcej – w tym przypadku muszą już one jednak płynąć z innych źródeł. Domy dziecka mogą być wyposażone lepiej i gorzej, a wszystko zależy od zasobności powiatu, która ową placówkę finansuje. Zawsze można jednak pomagać niezależnie, pozyskują środki z innych źródeł.
Jak pomóc domom dziecka?
Jeśli masz w swojej okolicy dom dziecka, któremu chcesz pomóc, w pierwszej kolejności podejdź do dyrekcji placówki i zapytaj, jaka forma wsparcia jest potrzebna. Być może dom dziecka jest otwarty na pomoc materialną i dary rzeczowe, a może najistotniejszy będzie w danym momencie czas, spędzany z dziećmi. Wiele tego typu miejsc jest otwartych na wolontariat – w tym przypadku warto zaproponować pomoc w zakresie korepetycji czy zabawy z najmłodszymi dziećmi. Jest to bardzo ważne po pierwsze z powodów edukacyjnych, a po drugie z uwagi na wsparcie emocjonalne, którego dzieci z domów dziecka bardzo potrzebują. Jeśli planujesz zaangażować się w wolontariat w domu dziecka, miej jednak świadomość swoich ograniczeń. Dobrze, jeśli pomoc będzie długofalowa, a przynajmniej obliczona na kilka miesięcy do przodu. Pozwoli to uniknąć kosztów emocjonalnych, jakie mogą ponieść wrażliwsze dzieci w odpowiedzi na nagłe zerwanie kontaktu.
Artykuł sponsorowany
Warto przeczytać
- 6 marca 2019
Narkotyki to bardzo niebezpieczne substancje, które zagrażają zdrowiu i życiu zażywających je ludzi. Fatalne skutki może mieć nawet jednorazowe spożycie narkotyków...
Czytaj dalej- 20 lutego 2019
Pogrzeb świecki – Humanistyczna ceremonia pożegnania zmarłego Pogrzeb świecki (niereligijny) jest ceremonią pożegnania zmarłego, który za życia nie miał zbyt...
Czytaj dalej