Branża mieszkaniowa notuje kolejne rekordowe statystyki dotyczące liczby lokali oddanych do użytku. Rozpoczęto kolejne budowy. Także na ten rok deweloperzy zaplanowali start kolejnych projektów.

Według informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny, w okresie od marca 2017 do marca 2018 zostało oddanych do użytkowania ponad 180 tysięcy mieszkań, co jest najlepszym od lat wynikiem w Polsce. – Branża mieszkaniowa nie zwalnia, co jest zauważalne gołym okiem. Bardzo duże zainteresowanie mieszkaniami potwierdzają marcowe Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu oraz zorganizowane przez Agrobex tydzień później drzwi otwarte - mówi Lucyna Jarczyńska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu spółki Agrobex. Deweloper rozwija poznańskie projekty mieszkaniowe Wilczak 20 i Nowe Żegrze oraz inwestycje Radosna III w Zalasewie  i Osiedle Słoneczne w Szamotułach.

Warto zaznaczyć, że już 2017 rok był niezwykle udany dla branży. Jak wskazuje opracowanie Budownictwo mieszkaniowe I-IV kwartał 2017 roku, przygotowane przez GUS, w województwie wielkopolskim znacznie wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wskazanym okresie i w porównaniu do roku 2016. – Nasza inwestycja Nowe Ogrody została zaplanowana długofalowo, biorąc pod uwagę fakt, że rynek wielkopolski, w tym poznański, jest szczególnie atrakcyjny. Właśnie ruszyliśmy z realizacją IV etapu osiedla, w którym będą 104 mieszkania – podkreśla Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Tak dynamiczny wzrost, jak województwo wielkopolskie, zanotowało także mazowieckie. Dziś to dwa największe rynki mieszkaniowe w Polsce.

Plac budowy

Dobre wyniki wielkopolskich deweloperów

Najlepsze wyniki spośród wszystkich podmiotów oddających do użytkowania mieszkania, osiągnęli rzecz jasna deweloperzy, a ich udział w ogólnej liczbie oddawanych lokali był największy. Wyniki sprzedażowe w wielu firmach są zadowalające. – W ostatnim czasie swoją premierę miała Murawa Park, poznańskie osiedle na Starych Winogradach. Dziś połowa mieszkań już znalazła swoich nabywców – wyjaśnia obrazowo Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner. Ponadto deweloper realizuje osiedla blisko rzeki Warta, czyli Przystań Warta i Śródka OdNowa, a także Młyn nad Cybiną. Wielką popularnością cieszy się Nadolnik Compact Apartments, kompleks blisko 1000 smart apartamentów.

Klienci na rynku nieruchomości chętnie wybierają przedmieścia. – Sprzedaż w naszej firmie utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie. Na Osiedlu Kwiatowym w Zalasewie sprzedaliśmy już blisko 40 domów – zaznacza Adrian Wróbel, specjalista z biura sprzedaży Planetbud. Deweloper realizuje już II etapy, w planach są kolejne trzy.

Biorąc pod uwagę wszystkie formy budownictwa, w tym przede wszystkim inwestycje deweloperskie, jak i indywidualne, w całym 2017 roku mieszkania oddawane do użytkowania miały średnio powierzchnię 93 m kw. – Szczególnie budownictwo indywidualne, na potrzeby mieszkaniowe inwestora, wpływa na tę statystykę. Widząc, że wielu klientów chce mieć więcej przestrzeni do życia, zaprojektowaliśmy Zalasewo Park, gdzie znajdują się nie tylko mieszkania, ale i przestronne apartamenty. Kończymy realizację pierwszego z trzech budynków – zaznacza Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Rynek sprzyja nowym inwestycjom

Rynek sprzyja nowym projektom. Wśród nich warto zwrócić uwagę na osiedle domów w zabudowie szeregowej w Komornikach. W I etapie inwestycji o nazwie Rodzinne Komorniki powstanie 48 domów o powierzchni 79 m kw. Kolejne mieszkania planuje Linea Deweloper, na Leśnej Polanie i Osadzie Leśnej. – Właśnie wprowadzamy do oferty nowy typ mieszkań. „Logo” będzie kameralnym budynkiem wielorodzinnym, z mieszkaniami 1-3 pokojowymi, o metrażu 32-57 m kw. Cena mieszkań startuje od już od 3.990 zł/m2. „Logo” to odpowiedź liczne pytania o takie właśnie metraże i lepszą dostępność cenową – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea.

Branża mieszkaniowa

„Rozpędzony” w ostatnich latach rynek zachęcił do nowego przedsięwzięcia dewelopera Fludra Development. W ostatnich dniach rozpoczął się I etap budowy osiedla Leśna Aleja, w Zalasewie przy ulicy Astronomicznej. Początkowo powstanie 7 domów w szeregu, o powierzchni 84,07 mkw.

Co warte podkreślenia, bardzo dobrze sobie radzą deweloperzy posiadający kameralne inwestycje, które były sprzedawane w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Dziś te projekty są z sukcesem kontynuowane. – Nasze domy w inwestycji Zielone Rabowice klienci chętnie kupowali z rządowym wsparciem. Podobnie było w przypadku projektu Zielone Rabowice II, będącego kontynuacją udanego projektu. Dziś, kilka miesięcy po zakończonym MdM sprzedajemy lokale w II etapie. W harmonogramie znalazły się już kolejne etapy – zaznacza Magdalena Błaszkowiak-Pepel, specjalista ds. sprzedaży z biura Greenbud Development.

- Po zapoznaniu się z eksperckimi prognozami, widzimy, że potrzeby mieszkaniowe Polaków wciąż są duże. To pozytywny sygnał dla branży, poparty statystykami. Dzięki tym przesłankom utwierdziliśmy się w przekonaniu, że decyzja o rozwoju kolejnych etapów osiedla Reduta Nowe Podolany, była słuszna – podsumowuje Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać