Bardzo często możemy usłyszeć o tym, że znaczenie piosenek w życiu dziecka jest n tyle duże, że powinny one towarzyszyć maluchom począwszy od pierwszych dni życia. Nie można też zapominać o ich częstej obecności przy samym dziecku, okazuje się bowiem, że pomagają w jego harmonijnym rozwoju, przede wszystkim tam, gdzie ważny jest rozwój intelektualno-emocjonalny.

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie muzyki w procesie wychowania, możemy mieć też pewność, że dziecko zyska wrażliwość muzyczną, a samo zamiłowanie do muzyki będzie mu towarzyszyło także w dorosłym życiu. Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie tego celu nie jest przesadnie proste. Konieczne jest przecież wybranie piosenki, która będzie dopasowana do dziecka i jego potrzeb. Jeśli nie wiemy, na czym się skoncentrować, w pierwszej kolejności postarajmy się, aby piosenka odpowiadała wiekowi malucha. Nie bez znaczenia jest jednak również poziom jego rozwoju oraz wiedza o świecie, jaki go otacza. Co nie bez znaczenia, dopasowanie nie może obejmować jedynie warstwy tekstowej, warstwa muzyczna okazuje się być bowiem jednakowo ważną.

Teksty piosenek powinny traktować zatem o rzeczach ważnych, które rozgrywają się w życiu malucha i mają dla niego znaczenie. Niech uczą dobrych emocji i wyzwalają wrażliwość. Ważne jest jednak również to, aby nie robiły tego nachalnie, nawet małe dziecko jest bowiem wrażliwe na tego rodzaju praktyki. Okazuje się, że nie bez znaczenia są czynniki takie, jak skala piosenki, linia melodyczna oraz rytm. Wiek odbiorcy ma duże znaczenie, a tym samym to, co jest ciekawe dla nas, nie musi być wcale odbierane w ten sam sposób przez malucha. Dziecko powinno bowiem nie tylko polubić piosenkę, ale również zapamiętać jej tekst i samodzielnie podejmować próby jej zaśpiewania. 

przyjaciel smoczek piosenki dla dzieci

Przyjaciel smoczek - słuchowisko i piosenki dla dzieci. Fot. biala-lodka.pl

W innym przypadku nie będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem wsłuchania się w piosenkę, a co za tym idzie, dziecko nie będzie też potrafiło przeżywać jej w odpowiedni sposób. Jeśli jednak wszystkie czynniki, o których była mowa, zostaną spełnione, dziecko zyska cenne wsparcie w swoim dalszym rozwoju. Szukając wartościowych piosenek warto zainteresować się utworami wydawnictwa Biała Łódka:

"Piosenki i słuchowiska dotykają spraw ważnych w życiu dziecka, rodziny, ale także przedszkola czy szkoły. Poruszane tematy są podane w lekkiej formie i z humorem, który tylko pomaga w przekazywaniu edukacyjnych treści" - tłumaczy Adam Szafraniec, autor piosenek dla dzieci w wydawnictwie Biała Łódka.

Jeśli dokonamy już wyboru piosenek, które nie tylko będą spełniać nasze oczekiwania, ale również spodobają się dziecku, będziemy mogli zacząć je przybliżać dziecku. Tu wiele zależy od wrażliwości samych opiekunów, piosenki mają bowiem swój czas i powinny być dopasowane tak do pory roku i dnia, jak i ważnych świąt i wydarzeń.

Zarówno piosenki, jak i sama muzyka, to doskonały sposób na zmierzenie się z emocjami, gdy zaś mamy do czynienia ze szczególnymi przeżyciami, nie powinno zaskakiwać nas to, że emocje to niejednokrotnie pojawiają się w nadmiarze.  Piosenki to także sposób na poprawę dziecięcego nastroju.

Materiał zewnętrzny, biala-lodka.pl

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać