Inwestowanie w akcje może być tematem, rzeką, którą trudno zakończyć. Choć takie działania nie są uznawane za hazard, to jednak mają swoje uzasadnienie psychologiczne. Nie da się przewidzieć wyniku transakcji gospodarczej ani uniknąć straty. Jeśli zastosujemy podstawowe zasady i logikę rozumu, istnieje możliwość, że pojawi się pewien zakres emocji podobnych do wygranej na loterii, ale na mniejszą skalę. Ważne jest, aby za dopuszczalne ryzyko uznać koncepcję z nauk społecznych.

Jak grać na giełdzie - od czego zacząć?

Niniejsze opracowanie jest zbyt małe, aby omówić wszystkie aspekty inwestowania. W opisie skupimy się na najważniejszych i najłatwiejszych do zrozumienia zagadnieniach.

Bezpieczeństwo polega na umiarze. Na przykład na zakup akcji możesz przeznaczyć od 5% do 20% swoich oszczędności, a nie połowę. Powinieneś mieć świadomość, że możesz stracić całą kwotę, jeśli nie będziesz bezpieczny emocjonalnie.

Bezpieczeństwo numer dwa - "Nie wszystkie słoiki w jednym worku". Lepiej kupić akcje wielu spółek niż przeznaczyć całą kwotę na jedną spółkę. Ważna jest też dywersyfikacja sektorowa.

Jeśli inwestujesz tylko w jeden sektor (np. banki), to możliwe, że wszystkie Twoje spółki stracą na wartości podczas zawirowań makroekonomicznych. Bezpieczniej jest wybrać kilka branż i według tego klucza w miarę równomiernie rozłożyć gotówkę. Na przykład 1/4 gotówki można przeznaczyć na finanse/bankowość, 1/4 na towary i 1/4 na energię. Pozostała ćwiartka mogłaby być przeznaczona na technologię.

Weź też pod uwagę, że większe spółki są bardziej stabilne niż mniejsze, które są bardziej spekulacyjne.

Kolejną zasadą bezpieczeństwa jest nie uważanie żadnego brokera za eksperta, który może podjąć wszystkie właściwe decyzje i wie wszystko. Chociaż najlepsi brokerzy dobrze zarządzają funduszami wzajemnymi, fundusze wzajemne mogą również stracić na wartości, jeśli indeks giełdowy spadnie na wartości. Każda rada udzielona przez brokera powinna być krytycznie oceniona lub skonsultowana z inną osobą.

Jak założyć rachunek inwestycyjny?

Rachunek inwestycyjny można otworzyć w taki sam sposób jak konto bankowe. Niektóre banki oferują giełdowe rachunki inwestycyjne. Czasami w jednym budynku mogą znajdować się dwa pomieszczenia. Jedno pomieszczenie może się nazywać "abc banking", a drugie "abc broker". Najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest posiadanie w banku zarówno rachunku zwykłego, jak i inwestycyjnego.

Wpłata na rachunek maklerski

Każda instytucja finansowa, która oferuje rachunek inwestycyjny, określa kwestię wypłat gotówkowych i wpłat gotówkowych. Opcją jest rachunek bankowy i maklerski w ramach tego samego banku, o czym była mowa w poprzednim punkcie. Taki układ upraszcza i ułatwia wszelkie transakcje finansowe oraz pozwala na płynne wypłaty i wpłaty gotówkowe.

Jak kupować i handlować akcjami?

W dzisiejszych czasach coraz więcej działań przenosi się do internetu. Handel akcjami nie jest wyjątkiem. Należy również pamiętać, że handel online wymaga pewnego doświadczenia. Bezpieczniej jest składać zlecenia "tradycyjnie", tzn. Można składać zlecenia "tradycyjnie", czyli w oddziale domu maklerskiego. Można też składać zlecenia przez telefon.

Sprawdź także: W co inwestować w czasach kryzysu?

Prowizje od sprzedaży lub kupna akcji

Prowizja za kupno lub sprzedaż akcji wynosi zazwyczaj 0,4%. Za prowadzenie rachunku maklerskiego może być pobierana roczna opłata w wysokości kilkudziesięciu lub kilku tysięcy złotych.

Giełda

Giełda papierów wartościowych: Zyski i straty

Gdy cena sprzedaży akcji przekracza cenę jej zakupu, możliwy jest zysk inwestycyjny. Zarządzanie stratami to już inna kwestia. Inwestorzy stają przed dwoma wyborami, gdy ceny akcji spadają: albo zamienić akcje na gotówkę, aby uniknąć dalszych strat, albo czekać i mieć nadzieję na odbicie.

Nie ma prostego rozwiązania tego problemu, ale istnieją proste opcje w kategorii zarządzania ryzykiem. Jeśli kupujesz akcje po cenie 100 zł, możesz ustalić limit 10% na dopuszczalną stratę, a następnie pozbyć się papierów, jeśli ich wartość spadnie poniżej 90 zł.

Zlecenia giełdowe mogą być składane z limitem. Akcje spółki abc są obecnie wyceniane na 100 zł, ale inwestor chciałby je kupić taniej. Można złożyć zlecenie - gdy cena akcji osiągnie 97,50 zł (wahania cen mogą być normalne), automatycznie kupi określoną ilość akcji.

Realizację zysków można osiągnąć stosując analogiczną operację. Inwestor może posiadać 20 akcji spółki abc o koszcie 100 zł. Można złożyć odpowiednie zlecenie. Przykładowo, jeśli akcje zdrożeją o 104 zł, to połowa z nich zostanie automatycznie sprzedana.

Inną strategią jest zakup akcji pod dywidendę. Ważne jest, aby nie sprzedawać i kupować po wyższej cenie. Co prawda akcje mogą służyć jako zamiennik lokat bankowych, ale wiążą się one z większym ryzykiem i wyższym oprocentowaniem. Jeśli spółki osiągają dobre wyniki i wypłacają hojne dywidendy, mogą osiągnąć stopę dywidendy nawet na poziomie 15% (cena akcji 100 zł, dywidenda 15 zł,). Strategię tę ułatwia indeks WIGdiv, który grupuje spółki wypłacające hojne dywidendy.

Czasami można usłyszeć, że dobrą strategią jest powolne i systematyczne kupowanie niewielkich ilości akcji. Łącząc tę strategię ze strategią kupowania "pod dywidendy" i dywersyfikacją sektorową w przemyślany sposób, można stworzyć prywatny fundusz inwestycyjny.

Realizacja zysków z akcji

Wypłata gotówki często kojarzona jest z realizacją zysku. Proces wypłaty fizycznej gotówki jest zależny od dostawcy rachunku maklerskiego. Jak wspomniano wyżej, najlepiej jest posiadać w banku zarówno rachunek zwykły, jak i maklerski. Dzięki temu wypłata gotówki będzie łatwiejsza.

Inwestowanie na giełdach zagranicznych

Rynki zagraniczne to opcja dla osób z pewnym doświadczeniem i wiedzą. Najpopularniejszym przedmiotem zainteresowania jest amerykańska giełda. W przypadku wyboru tej opcji należy zwrócić uwagę na dostępność obsługi w języku polskim dla osób znających język angielski. Jest to znacznie większy zakres możliwości niż inwestowanie tylko na GPW. Niektóre polskie banki oferują dostęp do domów maklerskich, które pozwalają na handel walutami obcymi.

Dla potencjalnych inwestorów giełdowych najważniejszą radą jest traktowanie tej działalności jako sposobu na dywersyfikację swoich oszczędności, a nie jako sposobu na szybkie i duże zyski.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać