Duże zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT sprawia, że chętnych do nauki języków programowania nie brakuje. Które z nich cieszą się obecnie największą popularnością? Czy istnieje prosty język programowania, od którego warto zacząć? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Jakie języki programowania są najpopularniejsze?
Dynamiczny rozwój branży IT wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów. Tworzonych jest m.in. coraz więcej miejsc pracy dla Python Developera oraz innych programistów. Które języki programowania zasługują na miano najpopularniejszych?
Z wyników badania Stack Overflow - Developer Survey 2021 wynika, że - po raz dziewiąty z rzędu - za najpowszechniejszy uznany został JavaScript (64,96 proc.). Drugie miejsce zajął HTML/CSS (56,07 proc.), podium zamknął zaś Python z wynikiem 48,24 proc. Język SQL znalazł się o jedno miejsce niżej niż w zeszłorocznym zestawieniu, na czwartej lokacie, uzyskując wynik 47,08 proc.
W pierwszej dziesiątce uplasowały się również:
- Java (35,35 proc.),
- Node.js (33,91 proc.),
- TypeScript (30,19 proc.),
- C# (27,86 proc.),
- Bash/Shell (27,13 proc.),
- C++ (24,31 proc.).
Ankietowani programiści przyznali, że językami, które najchętniej wykorzystują w swojej pracy, są Python oraz Typescript. Python określono również - po raz piąty z rzędu - mianem najbardziej pożądanego języka programowania.
W jaki sposób uczyć się języków programowania?
Planując start w branży, należy wziąć pod uwagę, że duży odsetek programistów to osoby poszukujące pracy na stanowiskach juniorskich. To z kolei sprawia, że poprzeczka postawiona jest dość wysoko. Może okazać się, że nie wystarczy nauczyć się programowania w Pythonie na poziomie podstawowym, by znaleźć dobrą pracę w IT.
Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z programowaniem zazwyczaj korzystają ze źródeł internetowych, np. decydują się na kursy online. Część z nich skupia się na jednym, wybranym przez siebie języku, inni starają się już od samego początku być wszechstronni. Dobrze jest poznać kilka języków programowania - jednocześnie lub po kolei. Powinieneś sprawdzić, który z nich jest dla Ciebie najlepszy, i wybrać, którego chciałbyś używać (w największym stopniu) przez kolejne lata.
Jeżeli zależy Ci na tym, by poznać podstawowe zagadnienia dotyczące wybranego języka lub języków programowania we własnych celach, możesz skorzystać z bezpłatnych materiałów dostępnych w sieci. Jeśli jednak poważnie rozważasz podjęcie pracy w IT, najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z kimś, kto pracuje jako programista, i obranie swojej ścieżki rozwoju - np. podjęcie studiów informatycznych czy wybór szkolenia, które da Ci solidne podstawy teoretyczne i praktyczne.
Jaki jest najbardziej uniwersalny, prosty język programowania?
Wydaje Ci się, że programowanie jest trudne? Choć dla laika tak właśnie wygląda, wcale nie musi być bardzo skomplikowane. Wystarczy, że odpowiednio zaczniesz i będziesz stopniowo wdrażać się w jego tajniki. Możesz na początku wybrać jeden prosty język programowania, którego zamierzasz się uczyć.
Najczęściej polecane są następujące języki: Python, Perl, Ruby i Visual Basic. Za najbardziej uniwersalny, a przy okazji bardzo pożądany przez pracodawców, uznawany jest szczególnie Python. Jest on stworzony w oparciu o język angielski, co sprawia, że stosunkowo łatwo jest go przyswoić. Dzięki Pythonowi jesteś w stanie napisać niemal wszystko - korzysta się z niego przy pisaniu mniej lub bardziej skomplikowanych aplikacji oraz skryptów, programów z bazami danych, oprogramowania.
Planujesz zostać programistą? Sam Python może wystarczyć do podjęcia pracy w IT. Nie zapomnij jednak, jak ważne jest poszerzanie wiedzy, i dbaj o naukę kolejnych języków programowania oraz ciągłe doskonalenie się.
Artykuł sponsorowany
Warto przeczytać
- 26 maja 2023
Czym jest inteligentny dom? Jakie urządzenia może zawierać? Dowiedz się, dlaczego warto posiadać inteligentny dom i poznaj ciekawe urządzenia, takie jak inteligentne...
Czytaj dalej- 25 października 2022
Wybór odpowiedniego serwera do prowadzenia strony/sklepu nie jest sprawą łatwą. Do wyboru są serwery VPS ale także te dedykowane, które są w stanie także zaoferować...
Czytaj dalej