Pogrzeb świecki – Humanistyczna ceremonia pożegnania zmarłego

Pogrzeb świecki (niereligijny) jest ceremonią pożegnania zmarłego, który za życia nie miał zbyt wiele wspólnego z kościołem lub religia nie odgrywała w jego życiu istotnej roli. W takim przypadku, zmarły może być pochowany, zgodnie ze swoim życzeniem, w obrządku świeckim. W Polsce nadal, pomimo wyrażenia przez zmarłego woli pochówku niereligijnego, jego rodzina nadal organizuje ceremonie z udziałem księdza, ze strachu przed odesłaniem zmarłego bez bożego błogosławieństwa. Jeszcze do niedawna, pogrzeby niereligijne były dostępne tylko dla ludzi zamożnych i sławnych, dzisiaj stają się bardziej powszechne.

Pogrzeby świeckie częściej organizowane są w dużych, wysoko zurbanizowanych miastach, gdzie jest większe zapotrzebowanie na ten rodzaj pożegnania zmarłego, sięgające już prawie 20% wszystkich pochówków. W małych miejscowościach cieszą się niestety znacznie mniejszą popularnością, często pomijane są prośby zmarłego i pod presją małych społeczności lokalnych pożegnanie odbywa się poprzez ceremonię religijną.


Jak przebiega pogrzeb świecki?

Pogrzeb humanistyczny zamiast wartości o podłożu religijnym większą wagę przykłada do aspektów moralnych traktujących o życiu człowieka, jego roli oraz śmierci. Pogrzeby świeckie dają dużo większą dowolność, niż w przypadku pochówków religijnych. Zamiast księdza, pożegnanie zmarłego prowadzi mistrz ceremonii. Cała ceremonia nie odbywa się w kościele tylko w kaplicy domu pogrzebowego (https://adconnect.pl/uslugi-dla-kazdego), po czym zmarły odprowadzany jest na cmentarz. Tam jest chowany w grobie bez krzyża. Również muzyka towarzysząca ceremonii świeckiej nie jest kościelna, organowa, a bardziej świecka – jeśli zmarły wyraził życzenie, jaka muzyka ma towarzyszyć pogrzebowi, jest to również uwzględniane.


Charakterystyczną cechą pogrzebu humanistycznego jest wspominanie zmarłego, refleksje dotyczące jego życia zamiast tradycyjnych kazań i rozważań o charakterze sakralnym. Tą cechę zaczerpnęły z ceremonii świeckich pogrzeby religijne, w przypadku których nie każdy ksiądz zgadza się na taką formę pożegnania zmarłego w celu dodania kilku słów o zmarłym do całego obrzędu. Powoduje to wzrost popularności pochówków świeckich, w których mistrz ceremonii najpierw rozmawia z bliskimi zmarłego o samym zmarłym, by podczas ceremonii pogrzebowej wygłosić mowę o samym zmarłym – jakim był człowiekiem, jak żył, co wniósł do życia swoich bliskich, a także jak umarł. Czasami istnieje możliwość recytacji wiersza czy fragmentu szczególnie bliskiego dla zmarłego, który odegrał dużą rolę w jego życiu. Dzięki podsumowaniu życia zmarłego, wspomnienia ważnych dla niego chwil oraz jego osiągnięć, coraz więcej nie tylko ateistów, ale i osób innych wyznań decyduje się na taką formę pochówku.

Usługi dla każdego: https://adconnect.pl/uslugi-dla-kazdego

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać