Większość osób posiadających garaż, decyduje się na napęd do bramy garażowej. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak dużym jest on udogodnieniem, zwłaszcza w czasie śnieżnych, zimnych lub deszczowych dni. Jednakże, aby napęd był dla nas w pełni satysfakcjonujący, należy wybrać ten o dobrych parametrach.

Częstotliwość otwierania bramy

Na początek powinieneś oszacować, ile razy w ciągu doby, będziesz otwierać i zamykać garaż. Każdy napęd do bramy garażowej ma określoną żywotność, czyli jest w stanie obsłużyć konkretną ilość cykli. Po ich przekroczeniu, urządzenie może zacząć szwankować: straci swą moc lub będzie wolniej otwierać bramę. Zanim więc udasz się do sklepu, postaraj się określić średnie użycie napędu.

Najczęściej napęd przystosowany jest do obsługi 8 cykli na dobę. Z całą pewnością będziesz korzystać z niego jadąc do pracy i wracając z niej, odwożąc dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe, czy też udając się na zakupy. Weź pod uwagę, że nie wszystkie z tych czynności będziesz wykonywać codziennie. Jakość napędu dopasuj więc do tego, jak intensywnie będziesz z niego korzystać.

Waga i wymiary bramy

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że do różnych modeli bram, dostępne są różne napędy. Napęd najbezpieczniej jest kupić u producenta bramy, aby był do niej w pełni dopasowany. Jeśli jednak decydujesz się na jego samodzielne dokupienie, zwróć uwagę na wagę swojej bramy garażowej oraz jej rozmiar. Weź też pod uwagę stawiane przez bramę opory w czasie wietrznych dni.

Jeśli Twój napęd do bramy garażowej nie będzie właściwie dopasowany do jej wymiarów, to podczas podnoszenia jej skrzydła będzie nim szarpać lub nie da rady otworzyć go całkowicie. Siła napędu powinna być dopasowana także do wagi skrzydła, aby automat był w stanie je podnieść i delikatnie opuścić. Pamiętaj, że pojedyncze skrzydło może ważyć nawet 50 kg.

Tempo pracy bramy garażowej

To, jak szybko napęd do bramy garażowej będzie otwierać jej skrzydło, jest bardzo istotnym elementem decydującym o jego wyborze. Dotyczy to zwłaszcza tych garaży, które graniczą bezpośrednio z ulicą lub nie mają dużego podjazdu dla samochodu. Nikt przecież nie chce tamować ruchu na ulicy lub stać na niej zbyt długo (co jest niebezpieczne).

Przeciętna prędkość otwierania bramy wynosi około 12 cm/s. Oznacza to, że na pełne otwarcie bramy musisz poczekać nawet 30 sekund. Jeśli Twój garaż znajduje się na podwórku, nie jest to problemem, ale jeśli wolisz, aby czynność ta zajęła mniej czasu (np. 10 sekund), wybierz napęd o większej sile. Standardowe modele posiadają siłę 400-600 N, lepsze (do ciężkich bram) – 1200 N.

Bezpieczny napęd do bramy garażowej

Decydując się na napęd do bramy garażowej, powinieneś zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Zapewnią one jego dłuższą żywotność i zwiększą Twoje bezpieczeństwo w czasie używania bramy. Może to być na przykład regulacja tempa zamykania i otwierania bramy, funkcja jej miękkiego startu i zatrzymywania oraz delikatnego dociskania do podłoża.

Oczywiście, koniecznie zainstaluj fotokomórki, które zapobiegną zamknięciu się bramy, gdy w jej świetle znajdzie się samochód, zwierzę czy człowiek. Istotna jest także funkcja zabezpieczająca przed zgnieceniem (napęd zatrzyma bramę, gdy ta trafi na przeszkodę) oraz lampy ostrzegawcze, informujące o tym, że skrzydło właśnie otwiera się lub zamyka.

Źródło zasilania i jakość napędu

Zanim zamówisz napęd, powinieneś sprawdzić, czy w miejscu jego montażu znajduje się źródło prądu. Większość napędów wymaga bowiem dostępu do instalacji elektrycznej. Są jednak i takie modele, które działają na panel słoneczny i mały akumulator. Sam więc musisz ocenić, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim garażu.

Przed zakupem napędu sprawdź, czy urządzenie objęte jest gwarancją a jego producent oferuje wsparcie techniczne w autoryzowanym serwisie. Poczytaj też opinie innych użytkowników na temat wybranego napędu. Dzięki temu zyskasz pewność, że kupujesz dobry produkt.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać