​Zachowanie podłogi w czystości jest trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy chodzi o duże powierzchnie. Z tego powodu wiele firm korzysta ze specjalnych maszyn czyszczących. Jakie są ich zalety i dlaczego warto na nie postawić?

Czym jest maszyna czyszcząca?

Maszyna czyszcząca to urządzenie pozwalające na automatyczne mycie podłogi. Wówczas użytkownik nie korzysta z mopa, a jedynie przesuwa sprzęt z samodzielnie obracającymi się szczotkami po danej powierzchni. Całą czynność wykonuje on w pozycji stojącej, pchając urządzenie. Pozwala to na zwiększenie wydajności pracy, a także wygody sprzątania.

Gdzie sprawdzi się maszyna czyszcząca?

Maszyna czyszcząca sprawdzi się przede wszystkim w budynkach o dużej powierzchni. Mowa tu o sklepach, magazynach czy halach produkcyjnych. Powszechnie z takich urządzeń korzysta się też w centrach handlowych, a także placówkach medycznych, jak szpitale i przychodnie. Na zasadność zakupu maszyny czyszczącej wpływa w dużej mierze powierzchność, jaką należy utrzymać w czystości.

Na ogół przyjmuje się, że maszyna do czyszczenia posadzek znajduje swoje zastosowanie we wnętrzach, w których powierzchnia podłogi przekracza 50 metrów kwadratowych.

Różne rodzaje maszyn czyszczących

Maszyny do czyszczenia podłóg s dostępne w wielu wariantach. Różnią się one od siebie m.in. napędem. Wśród nich można wyróżnić maszyny samojezdne, których nie trzeba pchać, ale w ich przypadku operator musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Oprócz tego wyróżnia się modele z trakcją i bez napędu. Ostatni wariant wymaga zaangażowania siły ludzkich rąk, dlatego jeśli zależy Ci na wygodzie, najlepszym wyborem będą modele z samodzielnym napędem.

- Maszyny czyszczące mogą różnić się od siebie także wydajnością i skutecznością usuwania zabrudzeń. Na rynku znaleźć można modele o odmiennym nacisku szczotek, a także ich szerokości. Często użytkownik może samodzielnie zmienić te parametry, w zależności od aktualnych potrzeb – mówi specjalista z firmy Impact oferującej maszyny do mycia podłóg i zamiatarki.

Operator maszyny czyszczącej do podłóg

Problemy związane z użyciem maszyn czyszczących

Trzeba jednak pamiętać, że maszyny czyszczące nie są lekkimi urządzeniami. W sytuacji, gdy dany budynek ma co najmniej kilka pięter, pojawia się problem z przenoszeniem sprzętu. Jeśli w obiekcie znajduje się winda, komplikację tę można łatwo wyeliminować. Na rynku występują urządzania myjące zasilane na dwa sposoby: bateryjne i kablowe (sieciowe). Zaletą urządzeń bateryjnych jest wygoda korzystania z maszyny ponieważ nie martwimy się o wiszący kabel zasilający. Natomiast waga urządzenia bateryjnego jest zdecydowanie większa. Jedyną zaletą urządzeń zasilanych kablowo jest cena. Są one tańsze w porównaniu z wersjami bateryjnymi.

Przed użyciem maszyny czyszczącej trzeba również zamieść powierzchnię. W przypadku dużych budynków jest to dość problematyczne. Na rynku istnieją jednak specjalne zamiatarki, które pozwalają na zautomatyzowanie całego procesu. Warto dokupić je w sytuacji, gdy zamierzasz zaopatrzyć się w maszynę czyszczącą.

Maszyny czyszczące mogą nie sprawdzić się w sytuacji, gdy posadzka jest wrażliwa na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Na ogół jednak w obiektach użyteczności publicznej znajdują się podłogi wytrzymałe, nadające się do automatycznego mycia.

Zalety maszyn do czyszczenia podłóg

Maszyny do czyszczenia podłóg mają jednak wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na odciążenie pracowników firm sprzątających. Szybciej czyszczą dużą powierzchnię. Zużywają także mniej wody i detergentów, co ma związek z ich automatycznym dozowaniem. Pozwalają na samodzielne dostosowywanie parametrów do zabrudzeń czy powierzchni, po której porusza się maszyna.

​Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać