Najprostszym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Jednak by go otrzymać, musisz pomyślnie przejść weryfikację zdolności kredytowej. Przeprowadzający ją bank będzie bowiem chciał ocenić Twoje możliwości finansowe do zwrotu pożyczonej sumy wraz z odsetkami.

Dowiedz się, jak oceniana jest zdolność kredytowa przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy oraz jaka powinna ona być, by móc liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o finansowanie.

Sprawdź też ranking kredytów gotówkowych i znajdź najtańszy kredyt w 2020 roku.

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – to musisz wiedzieć!

Zdolność kredytowa to pojęcie, które powinien znać każdy kredytobiorca, ponieważ jest to najważniejszy czynnik decydujący o przyznaniu finansowania. Od tego, jak oceni ją bank, zależy, czy otrzymasz kredyt gotówkowy, o jaki wnioskujesz.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolnością kredytową banki określają możliwości finansowe kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w określonym terminie. Przykładowo, jeżeli chcesz pożyczyć 10 000 zł na okres 3 lat, bank najpierw policzy, ile będzie wynosić rata takiej pożyczki, a potem sprawdzi, czy będzie Cię stać na jej regulowanie każdego miesiąca przez cały czas obowiązywania umowy.

Analiza zdolności kredytowej klienta pozwala więc instytucji ocenić ryzyko pożyczenia mu określonej sumy pieniędzy. Jeżeli wynika z niej, że pożyczkobiorca może mieć problemy z regulowaniem rat z uwagi na przykład na zbyt niskie lub niestabilne dochody, bank będzie wolał odmówić mu finansowania.

Jak bank ocenia zdolność kredytową, rozpatrując wniosek o kredyt gotówkowy?

Bank oceniając Twoją zdolność kredytową, przeanalizuje Twoją sytuację finansową, biorąc pod uwagę następujące dane:

  • źródło i wysokość dochodów – wiele banków wymaga, by informacje te udokumentować, przedstawiając np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, ponieważ ważne jest dla niego nie tylko to ile zarabiasz, ale także, czy Twoja umowa zapewni regularność otrzymywania dochodów przez cały okres kredytowania,
  • wielkość zadłużenia – bank sprawdzi wysokość spłacanych przez Ciebie innych zobowiązań kredytowych wynikających np. z pożyczek, limitów w rachunku, czy kart kredytowych – informacje na ten temat pozyska z wypełnionego przez Ciebie wniosku oraz z bazy BIK,
  • stałe koszty utrzymania - ma na to wpływ miejsce zamieszkania, stan cywilny, liczba osób w gospodarstwie domowym itp.

Pozytywna ocena zdolności kredytowej będzie oznaczać, że Twoje dochody po odjęciu od nich stałych obciążeń związanych z utrzymaniem i regulowaniem innych zobowiązań, wystarczą na spłatę pożyczki. Słowem, że stać Cię na kredyt gotówkowy, o który się ubiegasz.

 

Zdolność a wiarygodność kredytowa

Badanie zdolności kredytowej jest najważniejszym elementem weryfikacji wniosku o pożyczkę, ale równie duże znaczenie ma ocena wiarygodności osoby ubiegającej się o finansowanie. Dla banku ważna jest bowiem nie tylko wysokość zadłużenia, ale także to, czy spłacasz je terminowo. Aby się o tym przekonać, bank sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK, w której wyszczególnione są wszystkie zobowiązania kredytowe wraz z informacjami o terminowości ich regulowania.

Jaką trzeba mieć zdolność kredytową, by otrzymać kredyt gotówkowy?

Oferta kredytów gotówkowych na dowolny cel jest bardzo szeroka, ale większość produktów pozwala zaciągnąć zobowiązanie w kwocie od 1000 do 200 000 zł na okres 3 miesięcy do 10 lat.

W zależności od wysokości pożyczki oraz okresu spłaty rata miesięczna może więc wynieść od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych. Nietrudno się domyślić, że większość osób osiągających regularne dochody będzie miała odpowiednią zdolność kredytową do zaciągnięcia niewielkiego zobowiązania spłacanego w comiesięcznych ratach w wysokości kilkudziesięciu złotych. Problem może pojawić się przy większych kwotach. Przykładowo osoba otrzymująca minimalne wynagrodzenie (około 1800 zł na rękę) i spłacająca inne zobowiązania, może mieć problem z regulowaniem rat w wysokości około 1000 zł.

 

Trudno jest jednoznacznie wskazać, jaką trzeba mieć zdolność kredytową, by otrzymać kredyt gotówkowy. To bowiem zależy od parametrów zobowiązania oraz konkretnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Jeżeli chcesz pożyczyć od banku pieniądze, możesz samodzielnie obliczyć, o jak wysoką kwotę zobowiązania możesz się ubiegać. W zdobyciu takiej wiedzy pomoże Ci darmowe narzędzie dostępne w Internecie w postaci specjalnego kalkulatora do obliczania zdolności kredytowej.

Jeśli chodzi o kalkulator kredytowy, który pozwala wyliczyć dokładnie, o jaką maksymalnie kwotę można wnioskować przy określonym poziomie dochodów i zobowiązań, a także konkretnym okresie spłaty zobowiązania. Dzięki wyliczeniom będziesz więc wiedzieć, o jaką sumę pieniędzy się ubiegać, by bank pozytywnie ustosunkował się do Twojego wniosku.

Jeżeli okaże się, że nie stać się na kredyt w takiej kwocie, jaką potrzebujesz, możesz spróbować poprawić swoją zdolność kredytową. Jest na to wiele sposobów. Przykładowo, proste wydłużenie okresu spłaty zobowiązania pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznych rat, które przez to są możliwe do regulowania przy określonym poziomie dochodów.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać