Posiadanie osobistego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego niezwykle ułatwia codzienne zarządzanie finansami. Współczesne konta bankowe nie tylko umożliwiają bezpieczne gromadzenie pieniędzy, lecz także wykonywanie szybkich przelewów czy płatności za zakupy online. Jednak czy można korzystać z wszystkich funkcjonalności, które oferują bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc w pełni wykorzystać ich potencjał nie płacąc przy tym ani złotówki? Czy zwolnienie z opłat jest w ogóle możliwe? Z dalszej części wpisu dowiesz się, czy produkty bankowe określane mianem „darmowych kont” rzeczywiście są bezpłatne i co zrobić, by prowadzenie rachunku nic Cię nie kosztowało. Zapraszamy do lektury!
Czy darmowe konto zawsze jest całkowicie bezpłatne?
Mimo wejścia w życie ustawy o usługach płatniczych, która nakłada na bank obowiązek prowadzenia rachunków bezpłatnie, całkowicie darmowe konta bankowe co do zasady nie istnieją. W przepisach bowiem określono, że wyłącznie za obsługę „podstawowych” wariantów ROR-ów instytucje finansowe nie mogą pobierać opłat. Co kryje się za tym pojęciem?
Podstawowe konto oszczędnościowe umożliwia:
- wpłaty środków pieniężnych na rachunek,
- wypłaty z bankomatu lub pobieranie gotówki w oddziale banku,
- dokonywanie transakcji płatniczych.
Jak widać, funkcjonalności, które oferuje całkowicie darmowy rachunek, są dość ograniczone. Jednak nie oznacza to, że nie można mieć konta za zero złotych. Jakie są więc warunki bezpłatności i jak unikać opłat?
Co jest płatne na rachunku osobistym?
Aby nie ponosić kosztów za konto bankowe, warto na początek dowiedzieć się, za jakie transakcje czy czynności bank pobierze opłatę. Każda instytucja finansowa może mieć odmienne wymagania i przedstawiać inne stawki, jednak warunki są dość zbliżone we wszystkich z nich. Za co trzeba dodatkowo zapłacić?
- Karta płatnicza – opłata za nią może wynosić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, ale niektóre banki znoszą ją po dokonaniu np. 5 transakcji bezgotówkowych,
- wypłaty z bankomatu – zwłaszcza jeśli korzysta się z urządzeń nienależących do danego banku, wówczas może być naliczona prowizja wynosząca np. 1% od wartości wypłaty lub pobierana jest stała opłata w wysokości kilku złotych,
- transakcje internetowe – pierwszych kilka w miesiącu (zazwyczaj 5) może być darmowych, jednak za kolejne trzeba już zapłacić,
- szybkie przelewy – umożliwiają przekazanie środków pieniężnych na konto odbiorcy w ciągu kilku minut, czyli dużo wcześniej niż miałoby to miejsce przy tradycyjnym, co do zasady darmowym zleceniu.
Przeglądając ranking darmowych kont osobistych, można trafić na oferty, w których wszystkie z powyższych czynności i produktów są bezpłatne, jednak tylko do pewnego momentu lub po spełnieniu określonych wymagań. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z umową, by wiedzieć, czy karta bankomatowa na pewno nie jest obarczona opłatami lub, czy wypłata środków w bankomacie wiąże się prowizją.
Za co bank nie wymaga opłat?
Instytucje finansowe zgodnie ze wspomnianą ustawą nie mogą pobierać opłat za założenie konta oraz prowadzenie rachunku. Ponadto nie mają możliwości wymagania od swoich klientów minimalnych wpłat na ROR. Dzięki wprowadzonym przepisom nie trzeba już spełniać rygorystycznych warunków, by móc zostać klientem danego banku. Bezpłatne rachunki – podstawowe – są dostępne we wszystkich placówkach bankowych. Jednak przed założeniem ROR dobrze jest porównać oferty różnych instytucji. W której z nich można założyć darmowe konto bankowe, które daje więcej funkcjonalności niż standardowy produkt?
Gdzie otworzyć najtańsze konto bankowe?
Korzystną propozycję przygotował Santander Bank Polska. Klient może zyskać w pełni darmowe konto bankowe (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce) na łatwych do spełnienia warunkach. Oferta obejmuje bezpłatne:
- prowadzenie rachunku,
- zlecenia zapłaty,
- szybkie przelewy,
- wypłaty z bankomatów należących do banku,
- korzystanie z karty – przy dokonaniu nią minimum 5 płatności w miesiącu.
Dodatkowo posiadacz ROR-u ma możliwość płacenia za zakupy, stosując Apple Pay, Google Pay czy HCE. Z kolei aplikacja mobilna daje dostęp do płatności przy użyciu BLIK. Dużą zaletą tej oferty jest również zwrot wydatków poniesionych na rachunki – bank oddaje klientowi nawet do 300 zł rocznie. Mogą z niej skorzystać także osoby, które współpracują z inną instytucją finansową, bo przeniesienie konta do Santander Bank Polska jest bardzo proste. Zobacz sam, ile korzyści na Ciebie czeka!
Materiał partnera
Warto przeczytać
- 7 maja 2023
Zdecydowana większość Polaków przynajmniej raz zrobiła zakupy w Biedronce, a codziennie sklepy odwiedza kilka milionów klientów, można więc założyć, że gazetki...
Czytaj dalej- 12 stycznia 2023
Prawdopodobnie już niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym, że podczas podróżowania mogą nas spotkać trudne do przewidzenia sytuacje. Wówczas nieporównywalnym...
Czytaj dalej