Decyzje personalne w obozie tzw. Zjednoczonej Prawicy to zawsze jednoosobowe wybory hegemona tego środowiska, Jarosława Kaczyńskiego. Nie inaczej stało się w przypadku kandydatów do prezydentury w największych miastach kraju. Lider PiS uciął wszystkie spekulacje ogłaszając na niedawnej konferencji prasowej swoje nominacje.

Warszawa – Patryk Jaki

W Warszawie do walki z popieranym przez frakcje proeuropejskie Rafałem Trzaskowskim stanie tzw. spadochroniarz, pochodzący z Opola Patryk Jaki. Patryk Jaki to Politolog, gwiazda medialna tzw. komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji oraz wiceminister sprawiedliwości. Do tej pory nie miał związków ze stolicą.

Kraków – Małgorzata Wasserman

Małgorzata Wasserman, córka komunistycznego prokuratora i wieloletniego członka PiS, Zbigniewa Wassermana, została wskazana na prezydent Krakowa. Robiąca zawrotną karierę po śmierci ojca w katastrofie smoleńskiej posłanka została wybrana do sejmu z 1 miejsca na listach partyjnych PiS, chociaż formalnie jest bezpartyjna. Szerszej publiczności znana jest z komisji śledczej ds. Amber Gold, której szefuje od 2016 roku.

Poznań – Tadeusz Zysk

Znany wydawca Tadeusz Zysk będzie kandydatem PiS w Poznaniu. Chociaż jest to osoba formalnie bezpartyjna, startował już bezskutecznie w wyborach z ramienia tej partii. Układ polityczno-biznesowy pomiędzy partią i wydawnictwem rozpoczął się po katastrofie smoleńskiej. Tadeusz Zysk bierze udział w licznych inicjatywach politycznych zbudowanych na zgliszczach prezydenckiego Tupolewa. Jest m.in. członkiem akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego oraz wiceszefem Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Kandydaci na prezydenta miasta

Wrocław – Mirosława Stachowiak–Różecka

Magister pedagogiki specjalnej, od wielu lat samorządowiec na Dolnym Śląsku, posłanka PiS Mirosława Stachowiak–Różecka, została wyznaczona do walki o fotel prezydenta Wrocławia.

Białystok – Jacek Żalek

Jacek Żalek, kandydat Jarosława Kaczyńskiego na fotel prezydenta Białegostoku, jest związany z miastem już od czasów studiów na wydziale prawa tamtejszym uniwersytecie. Pełnił przez wiele lat funkcję radnego miasta i przez rok funkcję posła na sejmik wojewódzki. Jego kariera polityczna to długa lista różnych partii z SKL, LPR i UPR na czele.

Gdańsk – Kacper Płażyński

Syn Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Ten 29-letni prawnik dzięki protekcji politycznej PiS, którego jest członkiem od 2015 roku, uzyskał wysokie stanowisko w państwowej spółce Energa. Jego największym osiągnięciem jest udział w protestach przeciwko płatnym parkingom.

Katowice – Marcin Krupa

W Katowicach Jarosław Kaczyński zdecydował się na poparcie Marcina Krupy, doktora nauk technicznych, wykładowcę akademickiego, najpierw zastępcy prezydenta miasta, a następnie od 2014 roku prezydenta miasta. Marcin Krupa to jeden z założycieli komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać