Niektórzy zastanawiają się jak rozwiązać problem bezdomności. Dla niektórych to pytanie proste: niech znajdzie prace, niech weźmie się za siebie, niech pójdzie do rodziny, niektórzy powiedzą, że bezdomność to decyzja bezdomnego.

My jednak postaramy się podać trochę więcej praktycznych porad o tym jak realnie można pomagać bezdomnym. Przedstawimy to jak można angażować się w taką pomoc. W sprawach trudnych i fundamentalnych zarazem nikt z ludzi ekspertem nie jest. Kluczem do zrozumienia bezdomnych może być współczucie i empatia, postawienie się na miejscu takiej osoby niezależnie od przyczyn, które sprawiły, że taka osoba jest bezdomna. Postaramy się odpowiedzieć na pytania czy dawać pieniądze bezdomnym, czy oddawać jedzenie, gdzie oddać niepotrzebne ubrania, jak z bezdomnymi rozmawiać.

Czy dawać bezdomnym pieniądze

Jest wiele dyskusji na ten temat i pewnie znajdą się uzasadnienia dla obu postaw. Jednym z argumentów przeciwko jest to, że dając pieniądze na ulicy nie wiemy na co będą one przeznaczone. Nie ma też pewności czy będą wykorzystane przez osobę, która według naszej oceny wygląda na potrzebująca i dlatego właśnie prosi o pieniądze.

W praktyce może być tak, że ta osoba nie jest potrzebująca, albo zbiera środki na rzecz osoby trzeciej, która ją do tego zmusza. Warto mieć świadomość, że wspieranie takiego układu pieniędzmi jest złe, wspiera go i do niczego dobrego nie prowadzi, ponieważ taka osoba nie wyrwie się od zależności osoby, która nią steruje. Inni mówią, że dając pieniądze na organizację tylko cześć będzie trafiać do osoby potrzebującej a pozostałe pieniądze pójdą na całą obsługę tej organizacji i będzie to marnotrawienie części środków. Jednak fundacje będą podlegać kontroli skarbowej i corocznie muszą zdawać relację ze swojej działalności.

Pomoc dla bezdomnych

Publiczne zbiórki są rejestrowane przez instytucje, które nadzorują ich przebieg, a każdy wpływ pieniędzy na konto bankowe musi być rozliczony. Najbezpieczniejszą formą wsparcia potrzebującego będzie przekazywanie pieniędzy na konto organizacji, która posiada wpis do KRS i REGON a także NIP. Warto przyjrzeć się jakie działania do tej pory taka organizacja prowadziła, czy spełnia swoje cele statutowe. Organizacja, która nie ma nic do ukrycia oraz podlega kontroli prawnej na pewno będzie bardziej wiarygodna niż spotkana przypadkowo osoba, która prosi o pieniądze na coś do jedzenia, bilet czy leki.

Może zatem dawać bezdomnym jedzenie?

To lepszy pomysł niż dawanie pieniędzy. Jednak niekiedy bezdomni proszą o jedzenie w miejscu gdzie sklepu nie ma i liczą na to, że tak dostaną pieniądze. Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej zapoznać osobę taką z miejscami, gdzie istnieją banki żywności i wsparcie można uzyskać.

…a ubranie?

Bezdomność może wynikać z różnych przyczyn a często naznaczona jest stereotypami, z którymi trudno będzie walczyć. Nie zawsze dotyczy to samych mężczyzn. Jeśli więc ktoś myśli o tym, by na rzecz bezdomnych przekazać ubrania to warto pamiętać, że będą one potrzebne i także ubrania dla kobiet i dzieci, nie tylko dla mężczyzn.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać