W wielu domach znajdują się duże ilości ubrań, które kupiło się dla siebie, ale okazały się za małe lub były przeznaczone dla dzieci, lecz maluchy przestały być maluchami i ubrania na dzieci zwyczajnie nie wejdą. W innych domach możemy znaleźć stosy zabawek przechowywane już trzecią dekadę lub zignorowane przez dzieci. Nie ma co z nimi robić i tak leżą.

Warto jest w takich sytuacjach pomyśleć o domach dziecka, gdzie czekają dzieciaki nie mające rodziców lub których opiekunowie są wyjątkowo dysfunkcyjni. Takie dzieci nie różnią się niczym od nas, kiedy byliśmy w ich wieku i nie są też wcale inne od naszych dzieci. Może jedynie pod tym względem, że ich wymagania są mniejsze i jeśli trafi do nich jakiś prezent, nie będą wybrzydzać, że jest nie do końca modny lub nieodpowiedni w jakimś drobnym szczególe. Dzieci z domów dziecka potrzebują praktycznie wszystkiego – rzeczy codziennego użytku, takich jak książki, ale też uśmiechu na twarzy wywołanego otrzymanie m prezentu. Nie odmienimy ich świata, ale możemy sprawić, by był przynajmniej trochę przyjemniejszy. Dzieciom z domów dziecka można i powinno się pomagać.

Zbiórki w miastach

Dobrym pomysłem na pomoc dla domów dziecka jest organizowanie raz do roku zbiórek. Może to być zbiórka o sporym zakresie, na przykład miejska czy osiedlowa, ale jeśli będzie miała nawet tylko zasięg rodzinny, może się okazać, że sporo Rzeczy trafi do domu dziecka. Wśród ubrań, akcesoriów, kosmetyków, ale też biżuterii może być wiele rzeczy, które przez rok nie były nawet dotykane, bo mają nieodpowiedni kolor, znudziły się nam lub zawiniły w jakiś inny sposób. W domu zawsze coś zalega i nawet jeśli tylko są to pojedyncze rzeczy, po zrobieniu zbiórki wśród sąsiadów okazuje się, że mamy cały worek przydatnych lub po prostu zapraszających uśmiech na usta fantów.

Paczka do domu dziecka

Warto dzielić się zabawkami

Jedną z najważniejszych zbiórek, jakie można zorganizować, są zbiórki zabawek. W większości domów, gdzie są dzieci lub gdzie dzieci były jeszcze niedawno, można znaleźć całe kartony zabawek już niepotrzebnych. Są też zabawki, które dalej znajdują się w orszaku dziecka, ale to też dobry cel. Warto wtedy wytłumaczyć maluchowi, że są dzieci, które nie mają tylu zabawek. Nie mają ich prawie wcale, przez co podzielenie się czymś, to naprawdę świetna sprawa. Z czasem dziecko może nawet samo zaproponować, by oddać jakąś zabawkę bardziej potrzebującym dzieciom. Jest to znakomita nauka empatii.

Prezenty nie dla nas

Zbliżają się nasze urodziny i oczekujemy sterty zupełnie niepotrzebnych prezentów? Barek jest pełny i naprawdę nie ma co zrobić z kolejną butelką koniaku? A może goście wydadzą fortunę na kwiaty, z którymi nie będzie potem co zrobić i zaraz zwiędną? W takich sytuacjach można poprosić gości o rezygnacje ze zbędnych rzeczy i zakup zamiast nich zabawek dla dzieci z domu dziecka. Szczególnie pięknym gestem jest prośba o przybywanie na przyjęcia weselne razem z zabawkami zamiast kwiatów. Dzień po ślubie państwo młodzi jadą do domu dziecka i wręczają prezenty.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać