Prawdopodobnie już niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym, że podczas podróżowania mogą nas spotkać trudne do przewidzenia sytuacje. Wówczas nieporównywalnym wsparciem okaże się ubezpieczenie. To kluczowa rzecz, o którą powinniśmy zadbać, planując zarówno bliższą, jak i dalszą wycieczkę. Na jaki rodzaj warto postawić? Które ubezpieczenie będzie dla nas najlepsze?
Dwie możliwości – różny zakres ochrony
Przygotowując się do podróży, pragniemy zapewnić sobie najlepsze warunki wypoczynku. Pełen komfort uzyskamy dopiero wtedy, gdy nie będziemy stale się zamartwiać wystąpieniem przykrych niespodzianek. Co zrobimy, kiedy jeden z członków rodziny nagle zachoruje? Czy na stoku narciarskim pełnym osób nie dojdzie do zderzenia, a jeśli tak – jak poradzimy sobie z doznanymi urazami? W jaki sposób dostaniemy się do Polski, gdy nie będziemy w stanie poruszać o własnych siłach? Takie pytania rodzą się w głowie bezustannie, ale możemy je zwalczyć w prosty sposób. Wystarczy, że zapewnimy sobie oraz innym współpodróżującym przynajmniej podstawową ochronę.
Ubezpieczenie NFZ dosięga nas również poza granicami kraju. Jednak, aby uzyskać pomoc medyczną w nagłym przypadku, najpierw musimy okazać dokument o nazwie EKUZ (czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Wtedy podstawowe świadczenia, które będą niezbędne, abyśmy powrócili do zdrowia, zostaną opłacone przez polski NFZ. Karta EKUZ stanowi dla nas ochronę na terenie wybranych państw – tych należących do państw członkowskich Unii Europejskiej oraz zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu, czyli tzw. EFTA. Ponadto, w niektórych krajach poszczególne zabiegi oraz usługi są jedynie częściowo refundowane, dlatego musimy liczyć się z tym, że wciąż możemy zostać obciążeni kosztami.
Natomiast, gdy chcemy uzyskać ochronę o szerszym zakresie, warto zainwestować w wykupienie specjalnej polisy turystycznej. Oferta zostanie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.
Dlaczego warto wykupić polisę?
Ubezpieczenie turystyczne zapewnia nam gwarancję lepszej ochrony. Dobrze dobrana polisa okaże się przydatna w licznych sytuacjach, kiedy będziemy potrzebować wsparcia nie tylko finansowego. Poza pokryciem kosztów związanych z leczeniem ubezpieczyciel pomoże nam również zorganizować transport medyczny do kraju. Możemy także rozszerzyć podstawowy pakiet i uzyskać np.:
- ubezpieczenie od kradzieży naszych bagaży;
- pomoc prawną;
- usługi tłumacza lub mechanika.
Na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ekuz-a-ubezpieczenie-turystyczne zapoznamy się ze szczegółami dotyczącymi obu rodzajów ubezpieczeń. Znajdziemy tam również przykłady różnych przypadków, które wskażą nam na to, dlaczego karta EKUZ nie zawsze jest skuteczna.
O czym musimy pamiętać?
Wybierając polisę turystyczną, zwróćmy uwagę na kluczowe warunki umowy. Ceny ubezpieczenia o tym samym zakresie ochrony mogą różnić się w zależności od towarzystwa, dlatego warto porównywać ze sobą liczne oferty. Ponadto należy zaznajomić się ze szczegółami dotyczącymi różnych ograniczeń, które będą nas obowiązywać, np. pomimo wybrania klauzuli alkoholowej, koszty związane ze złamaniem prawa danego kraju w stanie nietrzeźwości nie zostaną pokryte przez ubezpieczenie. Z kolei osoby cierpiące na nadciśnienie lub cukrzycę będą musiały liczyć się z wykupieniem dodatkowego rozszerzenia polisy, które zapewni im pełną ochronę.
Artykuł partnera
Komentarze (1)
Zostaw komentarzWarto przeczytać
- 7 maja 2023
Zdecydowana większość Polaków przynajmniej raz zrobiła zakupy w Biedronce, a codziennie sklepy odwiedza kilka milionów klientów, można więc założyć, że gazetki...
Czytaj dalej- 11 stycznia 2023
Kontrakty futures to rodzaj kontraktu terminowego, który pozwala zarabiać na przewidywaniu kształtowania się kursu instrumentu bazowego w przyszłości. Czym są...
Czytaj dalej
Co do EKUZ to nie "może się zdarzyć, że zapłacicie" ale "raczej będziecie musieli coś zapłacić" bo w większości krajów europejskich (zwłaszcza zachodnich) publiczna opieka zdrowotna jest w jakimś stopniu/zakresie współpłatna. Tu znajdziecie szczegóły: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
Odpowiedz