Stare powiedzenie mówi, że aby móc dobrze zarobić, trzeba zainwestować i nie bać się ryzyka. Najczęstszym powodem bankructw przedsiębiorstw jest jednak przeinwestowanie, czyli nie badanie poziomu ryzyka inwestycji. Dlatego też konieczne jest znalezienie złotego środka pomiędzy kosztami i wzrostem potencjału firmy tak, by udźwignąć wydatki i nie ciąć kosztów tam, gdzie nie powinno się tego robić, czyli na przykład na płacach.

Celem ostatecznym każdej firmy jest generowanie jak największego zysku ze swoich przedsięwzięć inwestycyjnych. Zysk jest różnicą pomiędzy przychodami i kosztami, czyli jego zwiększanie możliwe jest albo poprzez powiększanie przychodów, albo poprzez zmniejszanie kosztów działania. Redukcja kosztów realnie poprawiająca kondycję finansową firmy powinna prowadzić do zwiększania jej efektywności.

Efektywne sposoby na redukcje kosztów

Każdy przedsiębiorca musi się mierzyć z problemem nieustannego spadku przychodów, co jest naturalną konsekwencją utrzymywania dotychczasowego sposobu działania. Kto się w biznesie nie rozwija, ten się cofa. Jeśli w danym momencie nie ma pomysłu na istotny skok do przodu, rozwiązaniem może być zmniejszanie kosztów. Najprostszą do tego drogą jest ograniczanie skali działalności i porzucanie niektórych przedsięwzięć, co jednak wiąże się ze zmniejszaniem przychodów. Dlatego walka o mniejsze koszty powinna zaczynać się od zbadania finansów firmy i poszukiwania rozwiązań, które pozwolą zredukować koszty bez redukcji skali działania firmy.

Outsourcing

Outsourcing jest delegowaniem niektórych działań firmy poza jej strukturę, co pozwala na zmniejszenie kosztów stałych, a także na poprawę efektywności działania w danym obszarze. Najczęściej delegowane są takie kwestie, jak sprzątanie, usługi informatyczne oraz prowadzenie księgowości, ale usługi zewnętrzne mogą dotyczyć ogromnej ilości zadań realizowanych przez firmę.

Wyposażenie biura

Sprzęt używany

Dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów działalności jest zakup sprzętu używanego, jeśli tylko jest to możliwe. W przypadku ogromnej ilości urządzeń i wyposażenia firm, zwłaszcza w przypadku wyposażenia biur, możliwe jest korzystanie z urządzeń poleasingowych o znacznie niższej cenie, jak również można korzystać z aukcji komorniczych. Sprzęt wystawiany na aukcjach komorniczych bywa o połowę tańszy od nowych urządzeń, a jakość jest niewiele gorsza.

Coworking

Jeśli firma jest bardzo mała i opiera się w zasadzie tylko o pracę swojego szefa, jak to ma miejsce we freelancingu, poważnym kosztem jest zawsze wynajem biura. Dlatego powstały specjalne inicjatywy pozwalające na wspólne wynajmowanie przestrzeni biurowej oraz wszystkich udogodnień z tym związanych, czyli np. sprzętu biurowego, sal konferencyjnych, a nawet samego adresu dla firmy.

Rozsądne zakupy

Zakup urządzeń do biura i ogólnie urządzeń stanowiących wsparcie dla firmy powinien być bardzo dobrze przemyślany. Nawet dobór odpowiedniej drukarki może oznaczać drastyczne zmniejszenie kosztów w porównaniu z sytuacja, gdyby wybór został dokonany z grubsza przypadkowo.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać