Jeszcze nie tak dawno główne dyski naszego komputera stanowiły HDD. Dziś dyski twarde praktycznie odchodzą już w zapomnienie, ustępując miejsca SSD. Wśród nich na uwagę zasługuje dysk M.2. Co to takiego? Czym się różni od klasycznego nośnika 2,5”? Jakie rodzaje dysków M.2 możemy wyróżnić?

Dysk M.2 – co to za nośnik?

Dysk M.2 to rodzaj SSD, który wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, przypominającymi pamięć RAM. Jego szerokość wynosi zaledwie 22 mm, a długość w najpopularniejszej wersji 2280 – 80 mm. Oczywiście długość może zależeć od ilości wykorzystanych chipów NAND. Nośniki mogą mieć np. formaty 2230 czy 22110. Mają one grubość kilku milimetrów, dlatego polecane są przede wszystkim jako dysk M.2 do laptopa czy notebooka. Różnica między nimi a klasycznymi SSD 2,5” jest ogromna. Tam długość nośnika może wynosić aż 100 mm, a szerokość ok. 70 mm.

Zaletą dysków M.2 jest fakt, że dzięki nim pozbywamy się plątaniny kabli, ponieważ montowane są bezpośrednio w płycie głównej, a nie za pomocą specjalnych przewodów.

Rodzaje dysków M.2

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje dysków M.2 – SATA oraz NVMe. Różni je technologia komunikacyjna. Pierwsze korzystają bowiem ze sterowników wykorzystywanych jeszcze w dyskach twardych, a drugie stosują nowoczesną technologię NVMe, która została stworzona specjalnie dla SSD. W przeciwieństwie do SATA komunikują się z procesorem bezpośrednio, dzięki magistrali PCIe, a nie za pomocą sterowników.

Zastosowanie konkretnej technologii ma ogromny wpływ na działanie obu rodzajów dysków. Podczas gdy SATA M.2 ograniczają się do jednej kolejki z głębokością do 32 poleceń w czasie jej trwania, to NVMe oferuje ponad 65 tys. kolejek z taką samą ilością poleceń na kolejkę. Maksymalna prędkość SATA wynosi 600 MB/s, podczas gdy dysk M.2 do laptopa obsługujący magistralę PCIe może teoretycznie oferować do 32 linii, dających maksymalną prędkość do 64000 MB/s.

Jaki jest najszybszy dysk M.2?

Jak już wspomnieliśmy, najszybszy dysk M.2 to taki, który korzysta z technologii NVMe oraz współpracuje z magistralą PCIe. Konkretna prędkość zależy jednak od standardu PCIe oraz liczby obsługiwanych linii. Dla generacji 3.0 prędkość odczytu danych osiąga zwykle ok. 4000 MB/s. Z kolei dla standardu 4.0 8000 MB/s. przykładowo nośnikiem, który osiąga praktycznie maksymalne limity PCIe 4.0, jest Samsung 990 PRO. Jego prędkość odczytu danych osiąga 7450 MB/s*.

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku znajdziemy nawet nośniki obsługujące standard PCIe 5.0. Jak na razie jest ich niewiele, a ich ceny są bardzo wysokie. Prędkości, jakie osiągają to ok. 10000-12000 MB/s. Polecane są więc raczej dla bardzo zaawansowanych i wymagających komputerów.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać