Narkotyki to bardzo niebezpieczne substancje, które zagrażają zdrowiu i życiu zażywających je ludzi. Fatalne skutki może mieć nawet jednorazowe spożycie narkotyków. Przekonanie, że pierwszy raz nie uzależnia jest błędne i często prowadzi do poważnych kłopotów. Wśród osób sięgających po narkotyki jest bardzo wiele młodych osób. Dlaczego decydują się one na zażywanie tych niebezpiecznych substancji?

Presja rówieśników

W życiu każdego młodego człowieka grupa rówieśnicza odgrywa bardzo dużą rolę. W pewnym momencie nadchodzi moment, gdy jej wpływ jest bardzo silny i niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Chęć poczucia akceptacji, poszukiwanie aprobaty kolegów i koleżanek – to powody, dla których dorastający człowiek może podjąć bardzo wiele, często nie do końca mądrych decyzji. Mimo starań rodziców, to właśnie grupa rówieśnicza generuje normy, wobec których postępuje młody człowiek. Jeżeli w danej grupie zażywanie narkotyków jest działaniem pożądanym i akceptowanym, młody człowiek będzie chciał zachowywać się zgodnie z normami występującymi w grupie. Zachowanie to występuje najczęściej u osób o niskiej samoocenie, które poszukują wzmocnienia więzi z grupą i zdobycia uznania. Niestety, nawet jeśli młody człowiek zdaje sobie sprawę z konsekwencji zażywania narkotyków i czuje obawę przed tym działaniem, podejmie je, ponieważ pragnienie zaistnienia w grupie jest silniejsze.

Zobacz również stronę: http://terapie.net.pl/narkomania.html

Ucieczka od problemów

Okres dorastania to czas obfitujący w wiele trudnych chwil. Z pozoru błahe rozterki i dylematy mogą dla młodego, wrażliwego człowieka być nie do zniesienia. Mogą to być zarówno problemy w szkole, jak i na przykład pierwsze zawody miłosne. Wielki wpływ na młodych ludzi ma również sytuacja w ich domu. Jeżeli w rodzinie występują problemy, młody człowiek będzie poszukiwał sposobów, aby przestać o nich myśleć i w ten sposób może zdecydować się na zażycie narkotyków. Chociaż nie rozwiąże to problemu, może na chwile sprawić, że młody człowiek o nim zapomni. Dlatego tak ważne jest, aby młody człowiek otrzymywał od swoich rodziców potrzebne wsparcie i czuł, że może na nich polegać w każdej sytuacji.

narkomania

Młodzieńczy bunt

Każdy był kiedyś młody i wie, z czym ten czas się wiąże. Charakteryzuje go lekkomyślność i ciekawość świata. Dodatkowo, dochodzi problem młodzieńczego buntu. Młody człowiek chce sprawdzić jak to jest, zrobić coś szalonego, zabawić się. Nie myśli o konsekwencjach i żyje chwilą. Taki stan rzeczy sprzyja eksperymentowaniu i sięganiu po zakazany owoc, również w postaci narkotyków. Oczywiście nie jest przesądzone, że każdy młody człowiek w okresie buntu sięgnie po narkotyki. Ważną rolę odgrywają również czynniki osobowościowe danej osoby.

Gdzie szukać pomocy?

Młody człowiek zażywający narkotyki bardzo łatwo może się od nich uzależnić. To z kolei zagraża jego życiu i zdrowiu. By pomóc osobie uzależnionej, należy niezwłocznie skierować ją na terapię do specjalistycznego ośrodka. Osoba uzależniona wymaga odpowiedniej opieki medycznej, jak również właściwej terapii. Dzięki otrzymaniu fachowej pomocy, a także wsparciu bliskich osób, młody człowiek jest w stanie pokonać nałóg i wrócić do normalnego życia. Miejscem, w którym możesz szukać pomocy dla osoby uzależnionej od narkotyków jest Prywatne Centrum Terapii Uzależnień w Koninkach. To miejsce oferujące kompleksową pomoc w przypadku uzależnień. Program terapii obejmuje opieką całą rodzinę osoby uzależnionej, co znacznie wspomaga proces leczenia. Opieka zapewniana jest zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym.

Więcej na http://terapie.net.pl/ 

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki" Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać