Łańcuchy przenośnikowe zgrzebłowe znane są również jako łańcuchy typu Redler lub przenośniki łańcuchowe. Kształt ich zgrzebeł projektowany jest w oparciu o indywidualne wytyczne klienta, która uzależniona jest od zastosowania całości danej konstrukcji. Podstawowymi Redlerami są koło zębate, koryto, a także łańcuch i koło, które go napina. Niezwykle prosta budowa w połączeniu z dużymi możliwościami personalizacji sprawiają, że Redler znalazł niezwykle szerokie zastosowanie w hutnictwie, przemyśle oraz rolnictwie.

Łańcuchy przemysłowe: różne rodzaje

Łańcuchy przenośnikowe typu Redler znajdują swoje zastosowanie w przemyśle cementowym, hutniczym, wydobywczym oraz w rolnictwie. Wybierając odpowiedni łańcuch należy zwrócić uwagę, aby spełniał on wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Jego budowa musi być solidna w taki sposób, aby nie zaistniała możliwość rozpięcia łańcucha podczas pracy. Materiały, jakie wykorzystuje się do ich produkcji powinny być zatem poddane obróbce cieplej w celu uzyskania wymaganej twardości. Spowoduje to, że łańcuchy typu Redler będą miały znacznie bardziej podwyższoną efektywność oraz niezawodność w czasie pracy, a co więcej - będą także łatwiejsze w serwisowaniu, co przełoży się na ich ekonomiczność. Wybierając odpowiednie łańcuchy zwróćmy również uwagę na prędkość liniową, a także dobór odpowiednich gabarytów, które pozwolą nam na uzyskanie 100% wydajności urządzeń, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości czynnika transportowanego. Weźmy pod uwagę także energooszczędność - zastosowane w urządzeniach tworzywa trudnościeralne mogą bowiem znacznie obniżać zużycie energii elektrycznej.

Wyróżniamy kilka typów łańcuchów:

  • Łańcuchy przenośnikowe zgrzebłowe. Wyposażone są one w zgrzebła, których kształt dostosowany jest do indywidualnych potrzeb klientów.
  • Łańcuchy przenośnikowe rolkowe. Na rynku znajdziemy dwie odmiany tego typu łańcuchów: występujące w typie B oraz w typie A. Pierwszy z nich zgodny jest z normą europejską, drugi natomiast - z amerykańską. Każdy typ dodatkowo dzieli się na łańcuchy 1-rzędowe, 2-rzędowe oraz 3-rzędowe.
  • Łańcuchy przenośnikowe płytowe oraz siatkowe. Wykorzystuje się je przede wszystkim do transportu produktów oraz wielu, różnych materiałów w przemyśle hutniczym, papierniczym, recyklingowym, a także wielu innych. Ich zadaniem jest głównie transport dużych ciężarów, są bowiem niezwykle odporne na zużycie oraz siłę.
  • Łańcuchy przenośnikowe sworzniowe. Ten typ łańcuchów dzieli się na łańcuchy typu C, czyli ciężkie oraz typu L, czyli lekkie. Określa się to według wartości obciążenia zrywającego.
  • Łańcuchy przenośnikowe tulejkowe. W tym przypadku na sworzeń nakładana jest dodatkowa obrotowa tulejka hartowana. Płytki zewnętrzne znajdują się na wcisku na sworzeń, wewnętrzne natomiast na wcisku na tulejkę.

Łańcuch typu Redler

Łańcuchy typu Redler: podobieństwa i różnice

Łańcuchy wykorzystywane w przemyśle

Profesjonalne łańcuchy wykorzystywane w przemyśle działają w poziomie, a ich budowa jest łamana. Nie posiadają one także elementów pośrednich, co sprawia, że są znacznie mniej awaryjne oraz mogą służyć przez długie lata. Poszczególne zgrzebła łańcuchów łączone są za pomocą metalowych sworzni, a ich pojedyncze elementy wyróżniają różne kształty. Wykorzystywane są one przede wszystkim do transportu surowców po dnie podnośnika, a także powrót pustego łańcucha podwieszonego na rolkach. Na rynku znajdziemy także Redlery samoczyszczące posiadające górny pokład. Doskonale radzą sobie one z przenoszeniem materiałów sypkich takich jak gips, żwir, cement, żużel, piasek, ziemia, mąka, cukier, nasiona zbóż, ryż, kawy czy przyprawy. Najczęściej wykorzystywane są w przemyśle wydobywczym, cementowym, spożywczym oraz chemicznym.

Łańcuchy typu Redler w hutnictwie

Dzięki swojej dużej mocy oraz wytrzymałości łańcuchy znajdują się także w elemencie wyposażenia hut, które zajmują się wytapianiem rud z domieszką złomu oraz metali. Bardzo często stosowane są także podczas przetwarzania związków chemicznych, które polegają na utopieniu ich w masę szklaną. Tak jak wcześniej zostało wspomniane doskonale nadają się do transportu materiałów sypkich, co stanowi podstawę w hutnictwie metali niezależnych oraz żelaza. 

Łańcuchy typu redler w rolnictwie

Równie często jak w hutnictwie i przemyśle, Redlery wykorzystywane są w gospodarstwach rolnych - stanowią one tam klasyczne przenośniki łańcuchowe wykorzystywane do transportu zboża. Używane są także do załadunku oraz rozładunku dużych silosów, a także wszelkiego typu magazynowania plonów. Przyczyniają się do zautomatyzowania przesypywania żyta, pszenicy, jęczmienia, soi, owsa, rzepaku, a także wielu innych zbóż. Wykorzystywane są również w mieszalniach pasz. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać